Ankara Saç Ekimleri, Saç Ekim Merkezi Ankara


Ani Başlangıçlı Saç Dökülmesi

Telojen effluvium, cinsiyetler ve yaş grupları arasında benzer insidanslar olan, ani başlangıçlı ve inflamasyon olmayan bir alopesidir. Fizyolojik veya duygusal stres oluşturucudan üç ila beş ay sonra ortaya çıkar. İnatçı faktörlerin listesi geniş ve ciddi kronik hastalıklar, hamilelik, cerrahi, yüksek ateş, malnütrisyon, ciddi enfeksiyonlar ve endokrin bozuklukları içerir. Etken ilaçlar arasında retinoidler, antikoagülanlar, antikonvülsanlar, beta blokerleri ve antitiroid ilaçlar yer alır; oral kontraseptif ajanların kesilmesi başka olası bir nedendir.

Telogen effluvium’lu hastalar, altta yatan bir durumun semptomlarına sahip olabilirler, ancak genellikle asemptomatiktirler. Genellikle duşta veya saç fırçasıyla çıkan saç kümelerini fark ederler. Durumun başlangıcından iki ila beş ay önce herhangi bir potansiyel tetikleyiciyi çağırmaları istenmelidir.

Telojen effluviumu olan hastalarda kafa derisinin incelenmesi tipik olarak düzgün saç incelmesi gösterir. Eritem, ölçeklenme veya iltihap varlığı; değişmiş veya düzensiz saç dağılımı ya da şaft kalibresindeki, uzunluğundaki, şekildeki veya kırılganlığındaki değişiklikler, başka teşhisler önerebilir. Tarih ve fizik muayene bulguları altta yatan sistemik bozukluklar (örn. Demir eksikliği anemisi, çinko eksikliği, böbrek veya karaciğer hastalığı, tiroid hastalığı) düşünüldüğünde laboratuvar incelemeleri belirtilir.

Telogen effluvium genellikle kendi kendini sınırlar ve iki ila altı ay içinde çözülür. Tedavi altta yatan nedenin ortadan kaldırılmasını ve güvencenin sağlanmasını içerir. Mümkünse potansiyel olarak nedensel ilaçlar kesilmelidir. Altta yatan stres devam ederse telojen effluvium yıllarca sürebilir.

Tüm Hakları Saklıdır. © 2018 Tripaesthetic

Tripaesthetic Hair

0312 240 21 12