Ankara Saç Ekimleri, Saç Ekim Merkezi Ankara


Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Androjenik alopesi, erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesinin en yaygın şeklidir ve normal bir fizyolojik çeşitliliktir.

Beyaz erkeklerde en yaygın olanıdır; 30, 40 ve 50 yaşında sırasıyla % 30,% 40 ve% 50’sinde androjenik alopesi vardır. Bu durum kadınlarda daha az görülmekle birlikte, 70 yaşından büyük kadınların % 38’i etkilenebilir.

Androgenetik alopesi olan birçok hastanın bu durumun bir aile öyküsü vardır.

Saç incelmesi, cinsiyete özgü bir modelde ortaya çıkar. Erkekler tipik olarak bitemporal seyreltme, frontal ve vertex kafa derisinin incelmesi veya oksiput ve temporal saçaklarda rezidüel kıl ile tam saç kaybı ile birlikte bulunurlar.

Kadınlar, tipik olarak frontal saç çizgisinin uzaklaştırılmasıyla vertex’in diffüz saç incelmesiyle başvururlar. Bazı kadınlarda lateral kafa derisi üzerinde incelme görülür.

Tiroid hastalığı, demir eksikliği anemisi ve yetersiz beslenme  androjenik alopesiyi taklit eden bir görüntü  sergileyebilir. Bu sebeple bu durumların her iki cinstede tanı koymadan araştırılması gerekir.

Tedavi seçenekleri :

Androjenik Alopesinin kalıcı tedavi seçeneği saç ekimidir. Hem kadınlar hemde erkeklerde saç ekimi  yüz güldürücü sonuçlar sağlar

İlaç tedavisi : Amerikan gıda ve ilaç dairesi tarafından onaylanan yalnızca iki İlaç mevcuttur ;Opikal minoksidil (% 2 veya% 5’lik çözelti) erkeklerde androjenik alopesinin tedavisi için onaylanmıştır. Saç büyütmesi, tepe bölgesinde frontal bölgeye göre daha sağlamdır ve gelişmek için 6 (altı) ila 12(oniki) ay sürecektir. Tedavi süresiz devam etmelidir. Çünkü tedavi kesildiğinde saç dökülmesi tekrar başlar. Kadınlarda androjenik alopesinin tedavisi için minoksidil% 2’lik bir çözüm önerilmektedir.

Minoxidil tedavisinin yan etkileri irritan ve kontakt dermatitdir.

Ağızdan günde 1 mg Finasteride (Propecia), topikal minoksidilin etkisiz olduğu erkeklerde androjenik alopesi tedavi etmek üzere onaylanmıştır. Finasteridin olumsuz etkileri arasında cinsel isteksizlik, erektil disfonksiyon ve jinekomasti sayılabilir. Bu ilaçların her ikisi de saç çıkmasını uyarır, ancak saç dökülmesinin ilerlemesini önlemede daha etkilidir.

Tamamlayıcı Tedaviler:

Prp tedavisi hastanın kendi kanından sentezlenen büyüme faktörü  ve epitalyal faktörün saç  köklerine verilmesi, saç kitlesinin artırılmasında ve dökülmenin azaltılmasında kanıtlanmış bir etki gösterir

Saç lazeri: Saçlı deriye 670 nm de soğuk ışık gönderilir saçlı deride kanlanma artırıcı etkisi kanıtlanmıştır ancak tek başına dökülmeyi engelleyici yada saç çıkarıcı etkisinin varlığı tartışmalıdır. Diğer tedavilerin etkisini artırmakta olumlu sonuç verir .

Çeşitli metinlerde sıralanan diğer tedaviler olmasına rağmen, bunların kullanımını desteklemek için iyi bir kanıt yoktur ve bir çoğu hurafelerden ibarettir.

Tüm Hakları Saklıdır. © 2018 Tripaesthetic

Tripaesthetic Hair

0312 240 21 12