Ankara Saç Ekimleri, Saç Ekim Merkezi Ankara


Fue Saç Ekim (Hasat) Alım

Hasat alanında eksiklik oluşturmadan kök hasatı önemlidir. Saç kök sıklığı 1,5 mm den daha sık hastalarda 2 ye 1 hasat yapılır 2mm den seyrek saçlarda hasat oranı 3’e 1’dir.

Hasat alanı oxipital alandır enseye ve tepeye doğru hasat alanı genişlediğinde sağlıklı kök elde edilmesi zorlaşır.

Alım öncesi donör alan sınırları cerrahi kalemle belirlenir.  Anestezi için Bupivakain (markain) ve  Lidokain + Prilokain (citanest)  karışımı kullanılır. İstenilen anestezi süresi göz önüne alınarak karışım ayarlanır.

Bupivakain (markain) 10 saate varan etki süresine sahiptir. Ancak etkisi uygulama sonrası 30-45 dk da çıkar Lidokain + Prilokain (citanest)  in etkisiyse 5 dk içinde başlarken 2-3 saat sürer.

Öncelikle oxipital bölge anotomisi dikate alınarak blok anestezi yapılır.

Doğru yapılan Blok anestezi minimum ağrıyla yeterli anesteziyi sağlar. Ancak çoğu doktor alım alanın çerçeve şeklinde dönülmesiyle anesteziyi güçlendirmeyi tercih eder.

Anesteziğin işlem öncesi vücut sıcaklığına getirilmesi ve dokunun soğutulması anestezi sırasında duyulan ağrı ve yanma hissini azaltır.

İğnesiz enjeksiyon kalemlerinin kullanılması sanılanın aksine ağrı ve yanma hissini azaltmaz.

Anestezi sonrası alım alanına timosel denilen şişirme uygulanır. Timosel kök acılarının dikleşmesini, dermisin damar sinir paketlerinden uzaklaştırılmasına ve kanama kontrolüne yarar. Düşük doz adrenalin içeren 1/10000 serumdur. Kanama kontrolü için kullanılan adrenalin miktarı sistemik yan etkiler ve operasyon sırası nekroz göz önüne alınarak oluşabilecek risk nedeniyle minimumda tutulmalıdır. Genellikle 100cc mai içine 1 ampul 0,5 adrenalin kanama kontrolünü sağlar.

Yüksek doz adrenalin içeren mailer veya aşırı timosel uygulamaları nekroza davetiye çıkarır. Uygulama sonrası dokunun soluklaşması yüksek adrenaline veya fazla timosel uygulandığına delalettir

Alım; Hastaya göre çapı belirlenen 0,6-0,8 lik punçlarla yapılır daha büyük çaplı punchlar alım alanında yara iyileşmesini geciktireceği gibi daha büyük doku parçaları çıkarılacağından ekim sıklığını da olumsuz etkiler.

Hasat sonrası alım alanı özel malzemelerle özenle kapatılmalıdır. Biz kliniğimizde bu amaçla yara bakım ürünleri kullanılmaktadır.

Alım sırasında kökler petri kaplarına özenle yıkanarak dizilir. Kırık kökler ayıklanır ve buzdolabına paketlenerek kaldırılır. Köklerin ve çevre dokunun kurutulmaması işlem başarısında hayati öneme sahiptir. Özellikle yüksek greftli çalışmalarda köklerin dışarda kalma süresini kısaltmak amacıyla kanal açılması işlemi öne alınabilir.

 

Tüm Hakları Saklıdır. © 2018 Tripaesthetic

Tripaesthetic Hair

0312 240 21 12