Ankara Saç Ekimleri, Saç Ekim Merkezi Ankara


Kanal Açılması

Kanal açılmasıyla ilgili pek çok yöntem ve alet mevcuttur biz kliniğimizde gerek yön ve açı vermedeki üstünlüğü gerekse ekim sıklığını sağlanmasındaki üstünlüğü nedeniyle lateral slit metodu ve safir uçlu mikro cerrahi bıçağını kullanıyoruz.

Kanal açım işlemi ön kat çizgisinin (frontal hat) çizilmesiyle başlar doğru ön hat çizgisi yüzdeki altın orana en yakın ön hat çizgisidir.

 

 

Ön hat çizgisi çizilirken ön hattın kaşlara uzaklığı ölçülmelidir. Ancak tam simetriden uzak durulmalıdır. Tam simetrik düz bir ön hat çizgisinin ekilmiş saç hissini kuvvetlendireceği unutulmamalıdır.

Ön hat çizgisini oluşturmak için özel lazer işaretleyicilerden yardım alınması önerilir.

Ön hattın anestezisi için Bupivakain (markain) ve  Lidokain + Prilokain (citanest)  karışımı kullanılır. İstenilen anestezi süresi göz önüne alınarak ayarlanır.

Bupivakain (markain) 10 saate varan etki süresine sahiptir. Ancak etkisi uygulama sonrası 30-45 dk da çıkar Lidokain + Prilokain (citanest)  in etkisiyse 5 dk içinde başlarken 2-3 saat sürer.

Anestezi  Supraorbital/Supratrochlear dal bloğu yapılarak başlar.

Kaş üzerinde palpe edilecek olan supra orbital centiğin 1 cm kadar yukarısına yapılacak 2-3 cc lik enjeksiyon genelikle blok için yeterli olur kaşların altına baskı yapılarak beş dakikalık beklemenin ardından ön hat cizgisinin yarım santşim kadar altından yapılacak çerceve lokal anesteziyle anestezi tamamlanır.

Anesteziğin işlem öncesi vücut sıcaklığına getirilmesi ve dokunun soğutulması anestezi sırasında duyulan ağrıyı ve yanma hissini azaltır.

İğnesiz enjeksiyon kalemlerinin kullanılması sanılanın aksine ağrı ve yanma hissini azaltmaz

Ekim alanının timosel  ile şişirilmesi   gerekir. Timosel damar sinir paketlerinden uzaklaştırılmasına ve kanama kontrolüne yarar düşük doz adrenalin içeren 1/10000 serumdur. Kanama kontrolü için kullanılan adrenalin miktarı sistemik yan etkiler ve operasyon sırası nekroz göz önüne alınarak riski azaltmak için minimumda tutulmalıdır. Genellikle 100cc mai içine 1 ampul 0,5 adrenalin kanama kontrolünü sağlar.

Kanal açma işlemine ön hat çizgisi ile başlanmalı, ön hat çizgisi oluşturulurken düz bir hat oluşmaması için bilinçli hatalar yapılmalıdır.

Daha sonra saçlı bölgeden çekilen kılavuz kanal hatlarıyla ön hat birleştirilmelidir.

Kanal işlemi sırasında kanallar alımda kullanılan punch çapından 0,1 mm daha büyük çaplı bıçaklarla açılmalı açılan kanalların arasında sağlam doku parçalarının olmasına ve kanalların birleşmemesine dikkat edilmelidir.

Kanal açma saç ekim sıklığı ve yönünü belirler. Bu nedenle mutlak tecrübeli bir doktor tarafından yapılmalıdır aceleye getirilmemelidir.

Kanalların saçlı alana giriş yapmasına ve çizgisel sonuç oluşmamasına özen gösterilmelidir.

Tüm Hakları Saklıdır. © 2018 Tripaesthetic

Tripaesthetic Hair

0312 240 21 12