Ankara Saç Ekimleri, Saç Ekim Merkezi Ankara


Saç Ekimi Yapılacak Odanın Temel Şartları ve Kullanılacak Malzemeler

Sağlık Bakanlığı ekim yapılacak ameliyat odasında, ameliyathane şartlarının sağlanmasını zorunlu kılmıştır. Buna rağmen ülkemizdeki saç ekimleri büyük oranda muayenehanelerde ve saç ekimi için günü birlik kiralanan hastane alanlarında yapılmaktadır. Bu ortamlarda yapılan ekimler sterilizasyon şartlarını sağlamaktan uzaktır. Bu nedenle gerek hastanelerde gerekse bağımsız merkezlerde özel şartlara sahip kliniklerin ekim için tercih edilmesi gerekir.

Olmazsa olmazlar;

Sterilizasyon; Operasyon için kullanılan tüm cerrahi ekipmanlar en iyi şekilde sterilize edilmeli, operasyon odası her vaka için steril örtülerle kaplanmalıdır. Cerrahi ekip sterilizasyona azami dikkat göstermeli steril olmayanların operasyon odasına girişleri kısıtlanmalıdır. Hepa filtrelerle ve UV sterilizasyonla ortam havası ve oda sterilize edilmeli oda ve havada partikül ve kültür ölçümleri düzenli yapılmalıdır. Hasta ön hazırlığı (traş,yıkama ) başka bir odada yapılmalı hasta operasyon odasına steril box önlüğü giydirilerek alınmalıdır.

Monitörizasyon ve tıbbi alt yapı; hastalara ekim öncesi EKG çekilmeli hastalar monitörize edilerek özelikle lokal anestezi sırasında oluşabilecek kalp ritim değişiklikleri ve kan basıncı değişiklikleri izlenmelidir. Lokal anestezi uygulama hızı ve anestezi miktarı kalp ritmindeki değişiklikler gözlenerek ayarlanmalıdır.

Ekim sırasında düzenli kan basıncı ve oksijen saturasyonu ölçümlenmeli ve hastaya gerektiğinde oksijen desteği sağlanabilecek alt yapı sağlanmış olmalıdır.

Ekim boyunca hastalara 1000 -1500 cc mai desteği sağlanır bunun için hastaya işlemin başında damar yolu açılır ve taburculuğa kadar damar yolu açık tutulur.

Damar yolundan hastaya düşük doz steroid, aneljezik, sedatif verilir hastanın kanama durumuna göre K vit ampul ve antibiyotik proflaxisi de eklenebilir.

Hasta ameliyat yatakları mutlak 4 motorlu olmalı ve trendelenburg pozisyonuna geçebilmelidir. Ameliyat odasında gölgesiz soğuk ışık kaynaklarıyla yeterli aydınlatma sağlanmalıdır. Saç ekimi için 50-80 bin lüx gölgesiz refrexion yapmayan ameliyathane ışık kaynakları kullanılır.

Alımda düşük devirli su soğutmalı iyi kalite mikro motor kullanılması önerilir. Aeratör başlıkları sterilize edilebilir tipte olmalıdır. Alım için 0,6-0,8 mm çapında mikro cerrahi punçlar kullanılır. Keskinliği azalan punch değiştirilmeli, hasta da yaklaşık 1500 grefte bir yeni punch kullanılmalıdır.

Manuel punchla alımlarda mikro motor kullanılmaz.

Tüm Hakları Saklıdır. © 2018 Tripaesthetic

Tripaesthetic Hair

0312 240 21 12